Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In ce termen trebuie predat permisul de conducere dupa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In ce termen trebuie predat permisul de conducere dupa respingerea plangerii contraventionale?

Care este art. din Codul rutier care indica termenul in care trebuie predat permisul de conducere dupa ce plangerea contraventionala a fost respinsa (judecata dupa NCPC) ?
Contravenientul trebuie sa astepte comunicarea deciziei din apel sau trebuie sa predea permisul imediat dupa pronuntare?
Organul de politie trebuie sa-i trimita adresa sa predea permisul, sau contravenientul este obligat in baza legii sa-l predea fara notificare?

Ms!
Art. 118 (4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.

Cu tot respectul, ati dat copy-paste de pe vechile prev. din Codul rutier..
Am initiat acest topic tocmai pentru faptul ca nu gasesc in noile modif. ale codului rutier dispozitii ref. la predarea permisului dupa respingerea pc de catre instanta de apel...
Prevederile copy paste sunt in vigoare, in acest moment .
Contravenientul trebuie sa predea permisul de conducere dupa pronutarea hotararii de respingere ,nu se asteapta nici o comunicare.
Acum voi intreba ca o necunoscatoare: unde scrie ca prev.din copy-paste sunt in vigoare in acest moment..cat si ati mai scris?
Ms.
[ link extern ]

este un link copy paste