avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Refuz vaccinare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Refuz vaccinare

Cunoaste cineva o lege in care scrie clar ca vaccinul este obligatoriu ? Eu am citit mult despre cat de nocive sunt si ce mare afacere sunt acestea si nu vreau sa-mi mai vaccinez copilul. Poate sa ma oblige cineva ? A fost amenintat ca nu va mai fi primit in scoala. Eu stiu ca invatamantul este obligatoriu, nu vaccinul !
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 20:40, 12 Iunie 2015
[ link extern ]

[ link extern ]

HOTÃRÂRE NR. 857 DIN 24 AUGUST 2011
privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele din domeniul sănătăţii publice
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 621 din 1 septembrie 2011
CAPITOLUL XIII
Contravenţii la normele privind organizarea şi funcţionarea instituţiilor pentru protecţia, educarea,
instruirea, recreerea şi odihna copiilor şi tinerilor

ART. 55
Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei pentru persoanele
fizice, respectiv cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
b) primirea în unităţile pentru protecţia, educarea şi instruirea copiilor şi tinerilor fără dovada efectuării imunizărilor profilactice obligatorii şi fără documentele medicale eliberate de medicul de
familie care atestă starea de sănătate a copiilor şi tinerilor;

Ultima modificare: Duminică, 8 Decembrie 2013
elena138, utilizator
Cititi de un caz din Spania. Copilul poate sa moara: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal (cursuri de igiena) ankutagrasu ankutagrasu este legal ca normal nu mi se pare sa faci niste cursuri platite de igiena notiuni fundamentale de ex cum sa te speli pe maini cum sa speli rufele cum sa ... (vezi toată discuția)
Norma de hrana militari modantase modantase norme de calcul si cand se acorda norma de hrana la militari,entionez faptul ca am citit pe forumul Avocatnet.ro un raspuns la instanta si era mentionat ... (vezi toată discuția)
Curs igiena conform hg 857/2011 oana ristea oana ristea ce fel de curs este cerut de HG 857/2011, ce trebuie sa contina acest curs? are cineva o lista cu legislatia in domeniul igienei si securitatii alimentelor si ... (vezi toată discuția)