Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria cu un cetatean musulman
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria cu un cetatean musulman

Buna,
Sunt noua pe acest forum si caut informatii utile cu privire la subiectul de mai sus.
Sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean pakistanez care este deja casatorit, urmand sa divorteze imediat,; dorim sa ne casatorim in Romania.
Este acest lucru posibi inainte de divortul lui? Daca aici nu se poate si ne casatorim in Pakistan, la intoarcere va fi recunoscuta casatoria in Romania?
IN cazul in care ne casatorim in Pakistan, cat de repede poate obtine viza pentru a veni in Romania?
Nu doreste sa locuim acolo, ci vrea sa se stabileasca aici.

Va rog mult, ajutati-ma cu aceste informatii..
mihaelaak, utilizator
Procedura cu strainatatea e, de regula, dificila – de aceea ar putea cere (in fatza instantei) sa trimita (si) ea actele respective.
In dosarele cu elemente de extranietate sunt destul de mari intarzierile (deja si-a dat seama) – dar nu si atunci cand procedura citarii e indeplinita. Termenele care se acorda in cazul acestor dosare sunt intre 3 si 9 luni iar neindeplinirea legala a procedurii de citare la un termen atrage amanarea cauzei pe o perioada mai mare de 3 luni – dar scrieti ca procedura citarii s-a facut, prin Ministerul Justitiei (= procedura citarii a fost indeplinita) – doar ca... nu s-au intors actele...

N-ar fi nimic rau daca ar trimite si ea (personal) un plic (cu valoare declarata) cu actiunea si citatia (in romana si araba) la adresa celui care-i e sot numai cu numele. Recipisa de la posta si ”foaia de inventar” pe care oficianta o scrie – despre actele aflate in plic – constituie, in plus, dovada ca el a fost anuntat. Pe plic sa fie scrise adresele (destinatar si expeditor) si in caractere ”romanesti”, dar si in caractere arabe. Macar se ”intorc” actele de la posta – cu o mentiune sau alta...
In cazul prietenei dv se trimite citatia la adresa lui... (?) Dar tot ar trebui sa se intoarca – cu o anume mentiune macar: destinatarul refuza sa primeasca plicul sau nu e de gasit....
Inca ceva: cred ca dureaza asa mult si pt ca e un stat ceva mai ”dificil” decat alte state.

Instanta trebuie sa fie de acord, la un moment dat, cu citarea prin publicitate, dar trebuie sa ceara prietena dv (sau av ei) acest lucru... Mai ales ca citatii au tot fost trimise...
Un asemenea proces ar trebui sa dureze cam un an si jumatate (hai, doi)... Cred ca e aproape de final – sa nu abandoneze dosarul!
trope_doi, utilizator
Din pacate au trecut deja 3 ani si se afla in acelasi punct, doar mai saraca .
Ceea ce mie mi se pare ilogic este partea de "protectie" ...Adica ea trebuie sa indatoreze ca sa reuseasca ??? Sa inteleg ca altii care nu au nici cat a avut ea , nu au nicio sansa. Raman" legati pe vecie" . Total anapoda, dar nu surprinzator !
Pentru curiozitatea mea ...Ati spus ceva despre suspendare ...ce implica ? Ma refer ca perioada si costuri ? Pentru ca eu raman la parerea mea, ca ...cu tot respectul pentru bransa, vinovat este avocatul . Daca gresesc, imi cer scuze. Nu am generalizat.
Cu stima
Instanta poate suspenda judecata – printre altele – si atunci cand partile nu sunt prezente la strigarea dosarului (la termenul anuntat); judecata ar avea loc in aceasta situatie (lipsa partilor) daca s-a cerut in scris judecarea in lipsa.
Daca a fost suspendata judecata se poate afla din continutul dosarului, citind incheierile de sedinta – dupa fiecare sedinta de judecata urmeaza o incheiere (sa zicem asa, un rezumat a ceea ce s-a dispus in sedinta respectiva). Iar dosarul se poate cere pt studiere la arhiva instantei respective.
Daca s-a suspendat judecata pt lipsa partilor, de ex, si a trecut un an fara sa fie introdusa o cerere de repunere pe rol (= cerere de redeschidere) acest dosar s-a perimat... O cerere de redeschidere, inainte de trecerea unui an repune dosarul pe rol. Instanta nu poate proceda la aceasta din oficiu... Daca a trecut un an instanta repune pe rol dosarul respectiv numai pt a... constata perimarea – si trebuie o noua cerere de chemare in judecata...

Practic, in cazul prietenei dv ar putea interveni suspendarea daca nici ea (nici avocata) nu se mai prezinta in fatza instantei la urmatorul termen stabilit (n-o costa bani suspendarea)... O va costa redeschiderea (50% din taxele platite cand a introdus prima data cererea). Cred, totusi, ca nu ar fi indicat... Mai bine sa ceara permisiunea instantei – in scris – sa uzeze de metoda citarii prin publicitate (aratand dificultatile intervenite in procedura citarii sotului). Ar trebui sa se aprobe, mai ales ca in cerere e specificat ca nu au rezultat copii din aceasta casatorie si nu exista bunuri de impartit (si banuiesc ca scrie si despre faptul ca vrea sa revina la numele anterior, chiar daca, in urma divortului acest aspect s-ar spune ca se subintelege). De ce sa nu incerce o asemenea cerere? Procesul s-a lungit suficient de mult... – dar, vorba aceea: cine sunt eu sa fac asemenea consideratii?!
Sa nu suspende procesul...

Daca avocata prietenei dv nu a mai fost platita (asa ati scris la un moment dat) e dreptul ei sa nu mai depuna eforturi, dar ar trebui sa isi anunte clienta...

Sa mearga la un alt avocat – pt informatii concrete (consultanta juridica) pt ca e, oricum, mai "ieftin" decat reprezentarea in fatza instantei si are de castigat. Celui care vede actele existente ii este mai usor sa spuna ce e necesar de facut in continuare...
Multumesc mult pentru informatii si sfaturi. Sunteti oricum mult mai indreptatit/a decat mine . Din cate stiu eu, nici ea si nici avocatul nu au pierdut vreun termen, adica s-au prezentat de fiecare data. Cat despre plata, aici iar este un aspect ...ciudatel. Pana acum avocatul nu i-a taiat nici o factura cu prest de serviciu, cu onorariul. A spus ca o sa plateasca tot la sfarsit. Un alt aspect care o inspaimanta pe prietena mea. De asta e si hotarata sa renunte. Eu nu mai stiu care sunt preturile, dar logic , dupa 3 ani de asistenta, chiar cu doar 2 termene pe an, pt o procedura simpla , din partea mea ( eu am trecut printr-un divort in 1995 , cu un roman, 2 minori, partaj, etc , si intr-un an am fost "terminata" ) ..cred ca totusi o sa o coste destul. Sincer nu stiu ce sa mai spun, si ce sa o sfatuiesc...oricum "nota de plata" de la avocat oricum o sa vina si cu si fara suspendare ....
Cu stima

PS : binenteles ca a cerut revenirea la numele anterior. In fapt este singura ei doleanta in acest dosar de divort.
Inside, utilizator
Chiar nu stiu ce sa scriu... Cred ca n-ar fi bine sa nu se prezinte si astfel judecata sa fie suspendata. Daca tot a ajuns pana aici...
Eventual, la urmatorul termen, sa ceara instantei (in scris) permisiunea citarii prin publicitate – cu sau fara avocata... Ce ar avea de pierdut? O respingere... Instanta nu poate dispune citarea prin publicitate daca partea interesata nu cere...
Sau...
Sa ceara permisiunea de a trimite personal citatia si celelalte documente... direct la el acasa... Poate primeste plicul cu o mentiune de genul: destinatarul nu locuieste la aceasta adresa etc... Dovada ca le trimite este ”foaia de inventar” primita la posta si recipisa... Iar cand soseste "confirmarea de primire" ar putea avea sanse... pt ca e dovada ca au ajuns actele la destinatar (trimise prin prioripost RO plicul ajunge in cca 10 zile, dar primirea confirmarii poate dura aproape doua luni)... Cel putin asa mi-a zis cineva, de curand...

Pe de alta parte, a incercat sa-i scrie o scrisoare (confirmare de primire) si sa-l roage sa-i trimita acordul (autentificat, legalizat) pt desfacerea casatoriei? Sa trimita la adresa lui un plic, cu o confirmare de primire (separat de ceea ce tine de proces) si poate afla ceva despre el (mai locuieste acolo etc). Chiar il poate hartui cu scrisori, pana obtine o reactie! E doar o idee... Sau, daca el a urmat acolo procedura de divort sa ii trimita actul (il inregistreaza apoi in RO si termina balciul). E posibil ca el sa fi divortat, dupa legea lui... dar ea nu poate fi sigura...

trope_doi, utilizator