Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon 65.000 eur microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon 65.000 eur microintreprindere

Societatea este platitoare de impozit pe venit cf legii din data de 01.02.2013. Plafonul este de 65.000 eur de la 01.02.2013 pana la depasire sau proportional cu nr de luni 65.000 eur/12*11= 59.583,33. Eu am venituri la 30.11.2013 = 307332,44 lei din care ianuarie 2013 = 32606,68 lei. Va multumesc!
Multumesc!
Deci plafonul meu pentru 11 luni trebuie sa fie de 274725,76 lei. Din total venituri scad ianuarie cand am fost platitoare de impozit pe profit si compar cu plafonul acesta. Sper ca am inteles corect. Cei de la finante mi0-au spus sa ma duc cu balanta din noiembrie si ianuarie si daca am depasit 65.000 eur pot trece la imp profit din nou.
Bajinaru Ramona a scris:

Multumesc!
Deci plafonul meu pentru 11 luni trebuie sa fie de 274725,76 lei. Din total venituri scad ianuarie cand am fost platitoare de impozit pe profit si compar cu plafonul acesta. Sper ca am inteles corect. Cei de la finante mi0-au spus sa ma duc cu balanta din noiembrie si ianuarie si daca am depasit 65.000 eur pot trece la imp profit din nou.

Nu e logic ce spun ei. Din moment ce plafonul este pt 1 an 65.000 euro, nu se poate sa fie acelasi plafon si pt 11 luni. Cred ca legiutorul asta a avut in vedere, ca plafonul se calculeaza corespunzator pt 11 luni.

În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Mai mult la ART. 112^4 Anul fiscal, se spune ce este anul fiscal si ca limita de 65.000 euro este aferenta unui an fiscal:

(1) Anul fiscal al unei microîntreprinderi este anul calendaristic.

(2) În cazul unei microîntreprinderi care se înfiinţează sau îşi încetează existenţa, anul fiscal este perioada din anul calendaristic în care persoana juridică a existat.

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Dar totusi in normele de la ART. 112^6 se specifica ca:

12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal.

Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 112^7 din Codul fiscal, înregistrate:

- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;

- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.

Probabil ca interpretarea poate fi si ca, avand in vedere ca in ianurie 2013 s-a platit impozit profit, limita de 65.000 euro nu se calculeaza pe 11 luni ci ramane 65.000 euro. Adica veniturile din cele 11 luni sa nu depaseasca 65.000 euro.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Deci depinde de interpretare . Dar daca noi nu depunem cum interpreteaza ei amenda o luam. Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti.
Bajinaru Ramona a scris:

Deci depinde de interpretare . Dar daca noi nu depunem cum interpreteaza ei amenda o luam. Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti.

Daca ei asa interpreteaza faceti cum spun ei. Eventual sa ne spuneti si noua cum ati depus (adica ce plafon au luat in considerare).

Buna seara,

În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

In opinia mea, analizand expresia utilizata in articolul citat, se poate observa ca atat limita de 65.000 euro, cat si impozitul se calculeaza in mod corespunzator de la 1 februarie.
Daca in ce priveste impozitul pe profit este clar ca "in mod corespunzator de la 1 februarie" insemna ca punctul de pornire al calculului este aceasta data, de ce nu ar trebui sa interpretam in acelas fel si faptul ca limita se calculeaza in acelas mod, avand punctul de pornire 1 februarie.

Este insa numai o parere, personal as opta pentru varianta prudenta exprimata de d-l Butariu, insa as fi curios sa stiu care este punctul de vedere ANAF.

Numai bine