Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu de odihna

Daca un salariat efectueaza tot concediul de odihna la care are dreptul intrun an si apoi se pensioneaza i se imputa zilele de concediu?
Da, concediul se datoreaza proportional cu perioada lucrata, astfel, daca in luna iunie, a luat tot concediul iar ulterior inceteaza activitatea, din orice motive, inclusiv pensionare, perioada nedatorata, respectiv pentru restul de 6 luni, va trebui sa o returneze, aceasta de regula fiind retinuta pe ultimul stat de salarii.
In ce sector lucreaza, bugetar sau privat?

Zilele de CO nu se imputa. In cazul in care, dupa ce salariatul a efectuat concediul de odihna, contractul sau de munca a incetat, acesta este obligat sa restituie unitatii partea din indemnizatia de concediu corespunzatoare perioadei nelucrate din anul pentru care i s-a acordat acel concediu.