Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie CO - functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie CO - functionar public

In cazul in care un functionar public a carui raport de serviciu inceteaza pentru pensionare limita de varsta in luna iunie , si inainte de data pensionarii efectueaza concediul de odihna ce i -se cuvine pentru tot anul , trebuie sa restituie suma reprezentând indemnizatia de concediu pt.zilele efectuate în plus fata de cat i-se cuvine pt. perioada efectiv lucrata?
În cazul în care, după ce salariatul a efectuat concediul de odihnă, contractul sau de muncă a incetat, acesta este obligat sa restituie unității partea din indemnizatia de concediu corespunzătoare perioadei nelucrate din anul pentru care i s-a acordat acel concediu.