Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara sau nu?

Livrare de bunuri in afara Comunitatii prin intermediul unui reprezentant fiscal stabilit intr-un stat membru, este considerata livrare intracomunitara de bunuri? Se declara in 390?

Multumesc
Buna seara,

Reprezentantul fiscal stabilit intr-un stat comunitar este persoana inregistrata in scopuri de TVA in acel stat, operatiunile pe care le desfasoara intra sub incidenta legislatiei din statul comunitar respectiv.
Toate obligatiile declarative si de plata din punct de vedere TVA sunt efectuate in acel stat membru.
Va referiti la operatiunile dintre o societate din Romania si reprezenatnul sau fiscal dintr-un stat membru?

Numai bine
Livrarea bunurilor se face catre Elvetia, prin intermediul unui reprezentant fiscal stabilit in Ungaria. Vama se face in Ungaria. Pe documente: si pe factura apare codul de TVA al reprezentantului fiscal din Ungaria.

Nelamurirea mea este daca este considerat export sau LIC? Declar si in 390 livrarea bunurilor?

Clientul final este in Elvetia.

Multumesc