Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandonul de familie - tupeu al unei prim procuroare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandonul de familie - tupeu al unei prim procuroare

Buna seara.va rog respectuos sa ma ajutati cu un sfat! in data de 28 martie 2012 am depus o plangere impotriva fostului meu sot pentru neplata pensiei de intretinere.pe 30 octombrie primesc rezolutia de nup pe care o contest la judecatorie instanta imi admite si desfiinteaza rezolutia prin sentinta penala data in data de 9 ianuarie 2013 si trimite dosarul la parchet pentru cercetarea tuturor efectuarilor in cauza.de acest dosar se ocupa doamna prim procuroare care in data de 10 oct da inceperea urmaririi penale ,bineinteles ca l-au gasit pana la urma dupa lungi cercetari pe fostul meu sot ca a avut venituri insa apare o problema.In apararea sa fostul meu sot vine cu un mod de aparare ca are probleme cu alcoolul,si este depresiv,a venit si cu ceva internari de scurta durata pe la un spital de psihiatrie,bineinteles diferite tertipuri pentru a incerca sa se justitifice intr-un mod de neplata pensiei alimentare.mai pe inteles el sustine ca da intr-adevar obtine venituri dar nu poate sa plateasca pensia alimentara pentru ca nu se poate abtine sa nu consume alcool.Si cum bineinteles traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul in data de 12.12 2013 acesta este chemat la parchet pentru a i se aduce la cunostiinta rechizitoriu pentru care urma sa fie trimis in judecata. In aceeasi zi sunt chemata si eu telefonic de catre d-na prim procuroare pentru a lamuri cateva aspecte legate de acest caz.M-am prezentat si vreau sa va relatez cam in ce a constat conversatia mea cu aceasta doamna: ;V-am chemat sa discutam prieteneste sa va aduc la cunostiinta ca nu pot sa il trimit pe acest om in judecata! Nu ati vazut acest om saracul cum arata si are probleme cu bautura?ce mai vreti de la el?de ce ati mai facut d-na copilul cu el numai pentru pensia alimentara si ca sa va razbunati pe el?putin imi pasa mie de dosarul dvs am si lucruri mai importante de facut!daca v-ati facut copil sa vi-l cresteti nu sa umblati sa depuneti plangeri penale la parchet! Cand am incercat sa imi exprim punctul de vedere singurul raspuns pe care l-am primit a fostMI SE RUPE MIE DE PAREREA DVS!!!!!!!!.Va spun sincer ca inca sunt naucita!Nu pot sa imi imaginez ce se poate intampla acum? Daca a inceput urmarirea penala atunci de ce nu il mai trimite in judecata? numai pentru ca are probleme cu alcoolul?Va rog sa ma ajutati cu un sfat!unde sa ma adresez?la ce sa ma astept?ca eu sincer va spun nu mai inteleg nimic din ceea ce se intampla? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
alexa_mihaela a scris:

faptul ca acesta consuma bauturi alcoolice si are usoare probleme de tip psihic nu il afecteaza in exercitarea drepturilor parintesti.

Pare afectat.. intr-atat cat nici nu exercita drepturile si nici nu isi indeplineste obligatiile #-o
Pacat ca nu ati inregistrat-o pe d-na procuror. E adevarayt ca nici nu iti poate trazni prin cap ca ar putea scoate pe gura asa ceva..
Doamne. Si iar doamne. Sunt cam in aceeasi situatie in ceea ce priveste pensia alimentara si multe altele. Singura noastra sansa in taote problemele catre justitie este CEDO pentru ca in aceasta tara Romanica NU MAI AVEM JUSTITIE.
De ce nu incercati excutarea silita a hotararii civile prin care a fost obligat la plata pensiei de intretinere? Exista un RIL al ICCJ in care se precizeaza ca nu te poti constitui parte civila in procesul penal in cazul abandonului de familie, deoarece ai titlu executoriu pentru pensia de intretinere. Va pierdeti timpul degeaba cu procesul penal.
Doamna, pentru viitor, inainte de a intra intr-un birou, dati drumul la mobil, pe inregistrare. Este legal, va inregistrati pe dvs. Daca vreti sa va intimidati interlocutorul, il puneti pe masa, ostentativ, si decide el daca mai vrea sa continuati dicutia. Eu am si un MP3 Player, pentru acele locuri unde sunt obligat sa inchid mobilul la poarta. In locurile in care nu ma lasa sa intru cu nimic, nu intru fara avocat. Daca sunt chemat undeva unde nu sunt primit cu avocat, nu merg, nimenea nu ma poate obliga.
Nimenea nu te poate umili fara consimtamantul tau. Eleonor Rooswelt.
gi-jane2

Pacat ca nu ati inregistrat-o pe d-na procuror.

1) Pt. stiinta celor care calca mai rar sau niciodată nedoritul prag al parchetele de orice nivel, poliției, precum și alte instituții ale statului de drept, acestea au avut mare grijă în a-și trage și ele niste ”regulamente interne” întru siguranta si linistea lor : la intrare, predai OBLIGATORIU jandarmului statului de drept (la parchete) și la celelalte respectivilor functionari publici TELEFONUL, dispozitivul de înregistrat etc etc și-ți vor fi puse la ”păstrare” sigură într-un fichet, apoi, ti se înmânează respectuos rânjind . . . cheia.Odată ajuns în fata zeului procuror (sau la ceilalti functionari publici ori, simpli functionari), poti fi tratat după mintea acestuia (dacă a participat la împărtirea ei de către Domnul) sau în deplină ”transparentă”, ți se va spune ”verde-n fată” ceea ce ”vrea muschii” zeului să spună și să și auzi.Poti face câte reclamatii doresti și nu vei putea dovedi, trebuie să ai în vedere că, te afli în statul de drept-România și că, ți se poate întâmpla orice are poftă respectivul feudalist la care ai nevoie a vorbi.

Mai înregistrati cetateni ai statului de drept dacă mai aveti cu ce !

2) nici poanta cu speranta la CEDO nu mai tine : și CEDO s-a ”emancipat” din multe privinte (nu doresc a mă ocupa si de ”noua inginerie” a CEDO).