Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare imprumut persoana fizica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare imprumut persoana fizica

Buna ziua!

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:

Am dat acum un an o suma de bani cu titlu de imprumut unui prieten de familie cu conditia sa-mi fie inapoiati in cca. 6 luni. Persoana respectiva a specificat ca are nevoie de bani pentru a isi achita plati catre facultate (lucru dovedit fals ulterior). Au trecut cele 6 luni, persoana tot a amanat termenul. A trecut un an, persoana insista ca nu are de unde.

Banii nu i-am inmanat eu personal, ci un coleg de serviciu, dat fiind faptul ca nu eram in tara, eu returnandu-i banii colegului de serviciu cand m-am intors in tara.

Dat fiind faptul ca motivul pentru care mi-au fost ceruti banii a fost unul mincinos, ca am ca martor pe colegul de serviciu ca i-am inmanat intr-adevar acea suma de bani, ca detin nenumarate discutii audio intre mine-parintii persoanei-persoana in care se specifica clar ca banii nu au fost ceruti pentru achitarea facultatii ci pentru achitarea unor datorii la jocuri de noroc, ce optiuni am pentru recuperarea banilor?

Nu detin niciun document in legatura cu imprumutul.

Va multumesc!
Ii puteti face o plangere penala pentru inselaciune. Fara a cunoaste in amanunt toate argumentele este insa discutabil daca a fost sau nu vorba despre inselaciune.
Cat de mult cantaresc in instanta dovezile sub forma de material audio-video in care se specifica clar faptele savarsite, respectiv "prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust" ? Cat de grav este, daca se dovedeste ulterior ca inculpatul a mintit intr-un proces?
Depuneti plangere penala daca aveti dovada inducerii in eroare prin manopere dolosive determinante la inmanarea sumelor de bani.
Multumesc pentru raspunsuri.