Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Rabla 2017
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Rabla 2017

Buna ziua. Stiu ca se specifica ca masina sa fie inmatriculata in Romania inainte de 31.12.2009 dar daca detin un autoturism achizitionat anul trecut dar prima inmatriculare a fost inainte de data mentionata in proiectul de lege o pot folosi in acest program?
autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau
autospecială/autospecializată uşoară, înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine
cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu,
precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi
dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are în cursul
anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei.
Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se
consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;

ORDIN Nr. 661/2017 din 24 aprilie 2017
privind aprobarea Ghidului de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto
naţional 2017 - 2019