avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot proceda ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot proceda ?

Buna ziua !
Sunt intr-o mare dilema in legatura cu o condamnare pe care am terminat-o recent.
V-as ruga daca se poate o lamurire pentru ,,pasii'' care trebuiesc facuti pentru a reintra in posesia permisului de conducere. Anexez mai jos solutionarea la dosarul meu. Intrebarea mea ar fii : trebuie sa fac o cerere catre ministerul de interne, trebuie sa mai dau pentru permis ? Multumesc anticipat pentru ajutoarul acordat.

Dosar numarul: 6323/1748/2011
Din data de: 11.04.2013


Instanta: Judecatoria Cornetu
Obiect dosar: Penal
Materia: infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002)
Stadiu procesual: Fond
Parti:
BUZU ALEXANDRU Inculpat

Termene: 26/08/2011
Ora estimata:
Complet: Completul 5 (vineri)-v
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin. 5 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 3201 alin. 7 Cod procedură penală, condamnă inculpatul BUZU ALEXANDRU(...) la pedeapsa de 2(doi) ani închisoare. În baza art.81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei de 2(doi) ani închisoare pe o durata de 4(patru) ani, termen de încercare stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor prev. de art.83 Cod penal a căror nerespectare determină revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 71 alin. 2 Cod penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a II-a şi lit.b Cod penal. În baza art. 71 alin.5 Cod penal constată suspendată executarea pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza a II-a şi lit.b Cod penal pe durata suspendării condiţionate a executarii pedepsei închisorii. În baza art.191 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 550 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de statul român. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în sedinţă publică astăzi, 26.08.2011.

Document:

6323/1748/2011,Parti: BUZU ALEXANDRU
daca nu ati facut recurs, puteti sa dati din nou de carnet si acum.
Recurs nu am facut. Dar cum trebuie sa procedez ? Pur si simplu ma inscriu din noua la scoala si dau examinarea? trebuie sa fac acelasi nr de ore (adica cursul pentru permis, sala si traseul sunt aceleasi ca si cand nu as fi detinut permis? ) si am inteles ca trebuie sa fac o cerere catre circa de politie , cerere de reabilitare? Chiar nu stiu ce pasi trebuiesc facuti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consumul de alccol la volan costimarian costimarian cu noul cod penal voi optine o solutionare mai rezonabila fata de cea data !??? Ora estimata: 08:30 Complet: C9 C.P./FOND Tip solutie: Condamnare Solutia pe ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis auto pytym pytym salut am si eu o intrebae pt aceasta fapta pe ce durata de timp mi se inuleaza permisul auto În baza art.87 alin.5 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu ... (vezi toată discuția)
Infracþiuni privind circulaþia pe drumurile publice nurhan nurhan Solutia pe scurt: HOTÃRÂRE 30.03.2012 În baza art. 86 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 3201 alin 7 C.p.p., condamnă inculpatul...... la ... (vezi toată discuția)