Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suportarea cheltuielilor comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suportarea cheltuielilor comune

Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera.
La blocul in care locuiesc s-au facut recent reparatii majore la acoperis.
Cum se calculeaza cota de participare la costul reparatiilor, dupa suprafata sau dupa numarul de persoane?
In cazul chiriasilor, cine trebuie sa suporte cota aferenta apartamentului respectiv, proprietarul sau chiriasul?
Multumesc
Toate cheltuielile pentru reparatii la partile comune se repartizeaza pe cota-parte indiviza (suprafata), NU pe numarul de persoane.
Reparatia acoperisului este suportata de catre proprietar.
1-Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna,a carui intretinere si reparatie implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
iata ce prevede norma in vigoare referitor la modalitatea de calcul repartii parti comune
HG nr 1588/2007 SECTIUNEA a 4-a
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate

ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.

ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.

2- In cazul spatiilor cu destinatia de locuit,care fac obiectul unui contract de inchiriere ,
obligatiile si drepturile partilor in contract ,urmeaza sa fie concret stipulate si asumate de catre acestea
De regula ,in perioada de locatiune,obligatia achitarii cotelor de intretinere ,revine locatarului-daca in contract nu se convine altfel
branzovenescu a scris:
In cazul chiriasilor, cine trebuie sa suporte cota aferenta apartamentului respectiv, proprietarul sau chiriasul?

Cheltuielile cu reparatia si intretinerea partilor comune, inclusuv a teraselor, se repartizeaza pe fiecare proprietate proportional cu suprafata utila a fiecarei proprietati.
Cheltuielile se suporta de proprietar sau de chirias, asa cum s-a prevazut in contractul de inchiriere.