Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Daca am inceput lucru pe 10.10.2013 conform contractului de munca, si am dreptul la 21 de zile de concediu. Cate zile am voie sa imi iau de concediu anul acesta?
la intelegere cu angajatorul. nu se dau proportional cu perioada lucrata
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Asadar, in speta, aveti dreptul la CO pentru perioada 10.10 - 31.12.2013 , ceea ce inseamna 5 zile lucratoare.