Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bufet scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bufet scolar

Ord.MS nr.1563/2008 privind lista alimentelor nerecomandate prescolarilor si scolarilor se aplica si in cazul liceelor?

Legea 123/2008 pentru o alimentatie sanatoasa in unitatile de invatamant preuniversitar

Art. 3
In sensul prezentei legi, prin colectivitati se intelege toate unitatile de invatamant preuniversitar de stat si particulare, inclusiv centrele de vacanta, unitati ce asigura servicii similare, cresele si unitatile destinate gazduirii elevilor dupa terminarea programului scolar.

Ord.MS nr.1563/2008
Art. 2
Se aproba principiile care stau la baza unei alimentatii sanatoase pentru copii si adolescenti, prevazute in anexa nr. 2, care face parte integranta din prezentul ordin.

In concluzie, da. Se aplica tuturor unitatilor de invatamant preuniversitar.