Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pot funcționa, în curtea școlii, magazine care ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pot funcționa, în curtea școlii, magazine care comercializează pungi cu chips, snacks etc.?

Buna ziua, azi am fost la scoala generala la fața mea si am rămas uimită cum un magazin care vinde haine, cu expunere la stradă, si-a facut o usa care dă în curtea școlii prin care vinde pufuleti, cipsuri, ciocolată la copii ieșiți în recreatie în curte. Stiam ca nu au voie. Exista cadru legislativ pt asa ceva, norme la Direcția sanitar veterinară pt desfășurarea acestei activități? Vreau să iau atitudine în cadrul școlii, dar vreau sa nu vorbesc prostii. Multumesc
Manuela Rășină, administrator
dcraciun a scris:

Exista cadru legislativ pt asa ceva

Bună ziua,

Da, Legea nr. 123/2008 pentru o alimentație sănătoasă în unitățile de învățământ preuniversitar:

Art. 9.
Instituțiile abilitate ale statului întocmesc, actualizează și difuzează lista alimentelor nerecomandate preșcolarilor și școlarilor, după cum urmează:
a) Ministerul Sănătății Publice întocmește și actualizează lista alimentelor nerecomandate preșcolarilor și școlarilor, conform recomandărilor specialiștilor în nutriție;
b) inspectoratele școlare județene și al municipiului București preiau lista prevăzută la lit. a) și o comunică tuturor unităților de învățământ, mai puțin creșelor;
(...)
Art. 10.
În incinta unităților de învățământ sunt interzise prepararea, comercializarea și distribuirea oricăror alimente conținute în lista prevăzută la art. 9 lit. a).

[ link extern ]

Aici găsiți ordinul care conține lista alimentelor nerecomandate preșcolarilor și școlarilor:
[ link extern ]
Mulțumesc frumos de ajutor. La prima ședință la clasă o sa am o "discutie" documentara dpdv legal cu dna Director în ceea ce priveste acel chioșc. Si ne mai plângem că jumătate din copii României sunt obezi!
Puteți face o sesizare la DSP, exista sancțiuni pentru comercializarea acestor produse.