Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Model cerere de chemare în judecatã a primãriei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Model cerere de chemare în judecatã a primãriei

Vreau sa chem in judecata primaria municipiului in care locuiesc pentru un litigiu comercial. Va rog sa-mi spuneti daca pot gasi o astfel de cerere.
Va multumesc
nu exista un tipizat pentru un litigiu comercial
Am făcut un proces cu primăria București si după 2etape pe care eu le-am cîștigat au făcut la Înalta Curte cerere de respingere a procesului precum ca Primăria nu este persoana juridică ci Municipiu .Asa ca trebuie sa fiti atent care este denumirea exactă a celui cu care va judecății pentru ca primăriile fac tot felul de șicane!
Legea nr.215/2001 prevede :
Art. 21.
(1) Unitatile administrativ-teritoriale sunt persoane juridice de drept public, cu capacitate juridica deplina si patrimoniu propriu.
Acestea sunt subiecte juridice de drept fiscal, titulare ale codului de inregistrare fiscala si ale conturilor deschise la unitatile teritoriale de trezorerie, precum si la unitatile bancare. Unitatile administrativ-teritoriale sunt titulare ale drepturilor si obligatiilor ce decurg din contractele privind administrarea bunurilor care apartin
domeniului public si privat in care acestea sunt parte, precum si din raporturile cu alte persoane fizice sau juridice, in conditiile legii.
(2) In justitie, unitatile administrativ-teritoriale sunt reprezentate, dupa caz, de primar sau de presedintele consiliului judetean.
....

Art. 20
(1) Comunele, orasele, municipiile si judetele sunt unitati administrativ-teritoriale in care se exercita autonomia locala si in care se organizeaza si functioneaza autoritati ale administratiei publice locale.