Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale IMPOZITE SI TAXE LOCALE
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

IMPOZITE SI TAXE LOCALE

Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.Un contribuabil proprietar al unui
autoturism poate fi scutit de taxa asupra mijlocului de transport in baza certificatului de handicap ACCENTUAT cod boala Q65???Autoturismul nu este adaptat handicapului.Va multumesc.
Conform Legii 448/2006 :

Art. 26-Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Art. 28. - Persoanele cu handicap, deţinătoare de autoturisme adaptate handicapului, precum şi persoanele care le au în îngrijire beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale, prevăzut în Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

In concluzie,deoarece autoturismul pe care il detineti in proprietate nu este adaptat handicapului , nu beneficiati de scutire de taxa .