Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, activitate taxi, amortizarea masinii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, activitate taxi, amortizarea masinii

Buna seara,

Intrebarile mele:
1.pentru un PFA, taximetrist, amortizarea masinii este cheltuiala deductibila?
2.cum se calculeaza amortizarea masinii
3.ce documente tebuie sa prezint pentru aceasta cheltuiala?

1.- Da,daca autoturismul este achizitionat pe PFA si daca venitul net este determinat pe baza contabilitatii in partida simpla(art.48 din Codul fiscal).
2-3.- Amortizarea fiscala,fiind cheltuiala efectuata in interesul direct al activitatii,se calculeaza incepand cu luna urmatoare achizitiei,in baza "Fisei pentru operatiuni diverse",unde se va evidentia lunar,fiind stabilita in functie de valoarea de intrare a autoturismului si durata de folosinta(intre 3-5 ani ,conform Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe,anexa la HG 2139/2004).
La data achizitiei se intocmeste si PROCES-VERBAL DE RECEPTIE(cod14-2-5)prevazut la ANEXA nr.1 din OMEF nr.3512/2008 privind documentele financiar-contabile.