Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... care sunt taxele si impozitele de plata?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

care sunt taxele si impozitele de plata?

Sunt pfi si as dori sa aflu care imi sunt obligatiile fata de stat( ce impozite si taxe sunt obligata sa platesc,contributia la sanatate , la fond social de pensii ,daca este obligatorie si contributia la somaj;care este cuantumul acestor taxe ?).in cazul in care, pe langa venitul pe care-l realizez ca pfi, ma decid sa-mi suplimentez bugetul cu un venit din cedarea folosintei bunurilor, ce obligatii imi revin( se aplica si aici impozit +contributie sanatate+contributie pensii)?Multumesc anticipat.
Cautati OUG 44/2008 si prin forum s-a discutat enorm despre subiect, Succes.
davideg a scris:

Cautati OUG 44/2008 si prin forum s-a discutat enorm despre subiect, Succes.

Multumesc pentru amabilitate, dar nu prea am inteles mare lucru. Sau poate nu am fost suficient de clara in exprimare.Intrebarea mea era daca ,avand calitatea de PFI,sunt nevoita sa platesc CAS +CASS pentru ambele surse de venit mentionate,daca acestea ar fi singurele surse de venit.Cum se procedeaza?Acum o intrebare suplimentara:avand un contract individual de munca cu o unitate (care vireaza automat contributiile la CAS+CASS+somaj) si pe langa acest contract inchei un contract prestari servicii ca PFI cu alta unitate +venitul din cedarea folosintei bunurilor, ce datorii voi avea catre stat?In rezumat: lucrand cu carte de munca, sunt nevoita sa platesc CAS+CASS pentru veniturile realiizate ca PFI si din cedarea folosintei bunurilor?Si o ultima nedumerire: cat este contributia la CAS(asigurari sociale pensii) in cazul meu( ma intereseaza procentual)?Multumesc anticipat pentru intelegere.
Iata un post al colegului Suteual, poate te ajuta si mai cauta in forum pentru ca s-a discutat.
PFA-ul (reglementat acum de OUG nr.44/2008) implica ,in principiu aceleasi obligatii ca si o sicetate comerciala ( in fapt devenind conform Codului comercial si Codului fiscal un comerciant care desfasoara ectivitati indpeendente.
IMPOZIT PE VENIT
Obligatiile declarative privind impozitul pe venit sunt reglementate de Legea nr.571/2003 - Codul fiscal, Normele de aplicare ale acestuia si de diverese reglementari in materie ale Ministerului finantelor, intrati de asemenea ( din acest punct de vedere) si sub incidenta OG nr.92/2003 Codul de procedura fiscala.
CONTRIBUTII
obligatorii: Contributia la fondul de sanatate FNUASS ( Legea nr.95/2006)
neobligatorii: Contributia la CAS si la somaj
DECLRATATII:
inregistrare activitate la Administratia financiara;
CASA de sanatate;
contract cu casa de pensii (optional)
EVIDENTA CONTABILA
in partida simpla OMF nr.1040/2004
NOTA:
Infiintarea unui PFA, griji privind declararea, impozitelor (pe venit, TVA, etc.), depunerea declaratiilor, tinerea evidentei contabile,

SALARIAT - nu ai nici o grija , dar si veniturile sunt mai mici si esti angajat la stat sau la un patron.

DIN PUNCTUL DE VEDERE AL EFICIENTEI ( renteaza sau nu)
a) daca aveti un venit mare (salariu mare) la PFA CAS-ul il puteti plati la nivelul contractului cu CASA de PENSII pe cand la saliu il platiti la valoarea bruta a acestuia ( dvs. si angajatorul fiecare cu partea lui)...

Din punctul meu de vedere daca angajatorul va da un salariu net pe care l'ati obtine in aceeasi marime (valoare neta) si ca PFA ramaneti salariat deoarece PFA inseamna griji in plus (DECLARATII, contabulitate, controale, etc.)