Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este data incetarii CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este data incetarii CIM

Daca pt. o persoana ccontractul individual de munca expira in 25.09.2011, care este ultima zi lucrata, cu ce data se face incetarea CIM?

Va multumesc!
Contractul de munca se considera a fi incetat in prima zi nelucrata. De exemplu, daca ultima zi de munca este 28 septembrie, CIM se considera a fi incetat in ziua urmatoare.
daca ultima zi este 25.09, cu 26.09
Dabu Maria a scris:

Daca pt. o persoana ccontractul individual de munca expira in 25.09.2011, care este ultima zi lucrata, cu ce data se face incetarea CIM?

Va multumesc!

Daca este un c.i.m. pe durata determinata, c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat ... art.56 lit.i C.mun.

Nu exista niciun text de lege care sa prevada ca data incetarii este ziua urmatoare datei expirarii termenului pentru care a fost incheiat c.i.m.