Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli deductibile ptr. PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli deductibile ptr. PFA

Factura la curentul electric poate intra la cheltuieli deductibile daca am un contract comodat?Factura nu este pe numele meu.
Nu poate fi dedusa cheltuiala respectiva daca nu e contract cu furnizorul de energie facut direct pe pfa.
george-neagu, moderator
hmm... totusi eu stiam ca daca un PFA face contract de comodat pe o camera dintr-o casa, din moment ce nu se poate pune contor separat si nici nu se muta tot contractul pe
PFA, se poate deduce partea aferenta din factura.
Cred ca la fel e si la spatiile inchiriate, factura venind pe numele proprietarului si nu pe numele chiriasului si totusi chiriasul isi deduce cheltuiala.
Daca ati fi avut contract de inchiriere, in valoarea chiriei includeati si valoarea lunara estimata pentru acoperirea utilitatilor acelui spatiu.
Si alt aspect, tariful la persoanele fizice e altul (mai mic) decat la pfa, firme.
george-neagu, moderator
Bun, si daca intr-o luna valoarea este mai mare decat cea estimata? Se numesc bani pierduti din firma? Sau daca valoarea este mai mica? Adica chiar nu mi se pare in regula.
In general contractele pentru spatii se fac pe chirie cu utilitatile separate + borderou de plata utililati si copie dupa facturile proprietarului.
In cazul unui PFA, factura ar putea sa fie pe numele PFAului numai in cazul in care spatiul este proprietatea acestuia - cazuri destul de rare.
Aceeasi situatie si pentru cheltuielile la intretinere pe care oricum le plateste daca foloseste spatiul ala.
Nu stiu eu foarte multa contabilitate, dar asta ar insemna ca in cazul de fata PFA-ul nu isi deduce mai nimic - intretinere, lumina, etc. - cheltuieli care in mod normal ar trebui sa fie deductibile.
Adica cam asta se spune si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Si asta numai asa la o cautare sumara.
La cheltuielile de intretinere se aplica ce spuneti dar la lumina, telefon fix, gaze nu.
Contract puteti face si pe baza contractului de inchiriere, nu neaparat sa fie spatiul pe pfa.