avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pedeapsa neplata cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pedeapsa neplata cass

Buna-ziua,
Am urmatorul caz: o persoana a venit din strainatate in 2007, moment in care a inceput sa plateasca din proprie initiativa Cass(nefiind angajat legal) si apoi a avut o anumita perioada o firma proprie si nu a mai continuat sa plateasca Cass pe toata perioada de existenta a firmei (firma a fost inchisa in 2012,dupa ce a functionat cu intermitente). Poate fi obligat sa plateasca din urma CASS chiar daca firma s-a inchis?A primit o hartie da la CASS prin care era instiintat ca are de plata o suma dupa care dupa o perioada titlul a fost transmis finantelor publice. La ce pedepse se poate astepta?Mentionez ca respectiva persoana nu a beneficiat de absolut nici un serviciu medical in toti acesti ani.Multumesc.
Buna ziua,

Cass se datoreaza pentru:

- intreprinzatorii titulari ai unei II;

- persoanele cu statut de PFA;

- membrii IF;

- persoanele care realizeaza venituri din profesii libere;

- persoanele care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala, la care impozitul pe venit se determina pe baza datelor din evidenta contabila in partida simpla;

- persoanele care realizeaza venituri, in regim de retinere la sursa a impozitului pe venit – venituri din drepturi de proprietate intelectuala; venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/ conventiilor civile incheiate potrivit Codului Civil, precum si a contractelor de agent; venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara; venitul obtinut de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica contribuabil – microintreprindere – care nu genereaza o persoana juridica;

- care realizeaza venituri din asocierile fara personalitate juridica – constituite intre persoanele fizice rezidente cu persoane juridice romane, pentru veniturile realizate atat in Romania, cat si in strainatate;

- persoanele care realizeaza venituri din activitatile agricole – cultivarea si valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor, in sere si solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat; cultivarea si valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor; exploatarea pepinierelor viticole si pomicole si altele asemenea;

- persoanele care realizeaza venituri, in regim de retinere la sursa a impozitului pe venit, din activitatile agricole – valorificarea produselor agricole obtinute dupa recoltare, in stare naturala, de pe terenurile agricole proprietate privata sau luate in arenda, catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare;

- persoanele care obtin venituri din: cedarea folosintei bunurilor; investitii; premii si castiguri din jocuri de noroc; operatiunea de fiducie; alte surse prevazute de lege;

- persoanele care nu realizeaza nici un fel de venituri, in situatia in care nu realizeaza intr-un an fiscal categoriile de venituri prevazute mai sus; venituri din salarii si asimilate salariilor; venituri sub forma indemnizatiilor de somaj, precum si venituri din pensii mai mici de 740 lei si nu se incadreaza in categoriile de persoane care beneficiaza de asigurarea de sanatate fara plata contributiei.


Daca persoana se incadreaza la una din categoriile de mai sus datoreaza CASS . Faptul ca a avut o firma proprie nu inseamna neaparat ca datoreaza CASS daca nu a realizat un venit din cele de mai sus.

Daca avea obligatia sa plateasca si nu a platit i se vor calcula dobanzi si penalitati pentru perioada de intarziere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pt venitul din chirii se plateste si cass? alice.elena60 alice.elena60 Buna seara tuturor! V-as ruga un raspuns: am o garsoniera pe care intentionez s-o inchiriez . Momentan nu am un alt venit; daca inchiriez va trebui sa platesc ... (vezi toată discuția)
Este valida informatia? ContSters264603 ContSters264603 Buna ziua, Mi s-a spus astazi ca desi nu am atins plafonul de 741RON/luna ca venit pentru activitate independenta pentru anul 2012 (nu exista si o forma de ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale pentru activitatea de arendare teren zanionel zanionel am luat in arenda de la persoane din comuna pamant pe care l-am cultivat cu griu si fl.soarelui aprox.7 ha ,eu sant pers.fizica neautorizata am tractor ,plug ... (vezi toată discuția)