avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursare anticipata credit PRIMA CASA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursare anticipata credit PRIMA CASA

Buna seara. As dori si eu sa stiu daca o banca are dreptul sa imi impuna, in vederea achitarii anticipate a unei parti din suma imprumutata, prezentarea de documente justificative, gen adeverinta de salariat din partea mea si a girantilor, pentru a putea plati anticipat din suma imprumutata. Sunt intr-o situatie destul de ciudata, in ideea ca pana de curand am tot facut plati anticipate (sume modice) fara sa fie nevoie de nici un act de genul mentionate mai sus. Nu inteleg schimbarea subita a bancii in aceasta privinta. As putea sa ma adresez la OPC in aceasta chestiune. Eu inteleg ca banca pierde bani daca eu platesc anticipat, dar si eu pierd bani daca platesc doar cum vor ei. Mentionez ca m-am uitat peste contract si nu am observat (sau mi-a scapat) sa fie mentionata o asemenea clauza sau modalitate de rambursare din partea bancii. Un pic de ajutor va rog . Multumesc
Cel mai recent răspuns: sora18 , utilizator 19:21, 3 Noiembrie 2019
Aveti cumva creditul la BRD? Si eu am patit ceva asemanator saptamana trecuta, nu mi-au cerut adeverinta de venit, pur si simplu au refuzat sa imi mai ia in considerare solicitarea de reducere a termenului, invocand ca au nevoie de acordul FNG-ului. Cum nu se precizeaza asa ceva in contractul de credit, mi se pare abuz.
@Scr3wBall
Pentru ca ai mentionat de optiunea rambursarii anticipate cu "micsorarea termenului de rambursare"- a doua optiune din raspunsul bancii, eu as fi in aceasta situatie. Eu am un credit Prima Casa 4. Si as vrea sa solicit scaderea duratei de rambursare de la 30 de ani la 10 ani. Insa cei de la banca mea mi-au spus ca "orice modifcare ulterioarea a contractului nu este posibila". Am si gasit un articol mai vechi in legatura cu asta [ link extern ] .
Intrebarea ar fi, chiar daca banca mea accepta scaderea duratei de rambursare, atunci cum se calculeaza rata lunara? La cea a mai ramas din suma imprumutata sau la ce a mai ramas din suma imprumutata + suma rezultata din dobanda?
Buna ziua,
Am credit prima casa la CEC si am solicitat pentru a III-a oara rambursare anticipata cu micsorarea termenului de rambursare. Imediat dupa depunerea cererii de rambursare, banca retrage suma rambursata din cont si ne da graficul de rambursare revizuit, insa dureaza 2-3 luni pana cand elibereaza actul aditional de modificare a contractului. Ultima data cand am facut cerere de rambursare a fost pe data de 04 Apr, astazi 28 Jun sotul meu a intrebat la banca cand ne da actul aditional, iar raspunsul verbal al angajatei bancii a fost ca sunt foarte ocupati cu noile credite prima casa si sa nu ne asteptam sa-l primim in curand.
Doresc sa fac alta rambursare la sfarsitul lunii dar nu pot pentru ca nu s-a emis actul aditional anterior.
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarele informatii: care este legea care permite rambursarea anticipata si care este perioada legala de raspuns a bancii pentru eliberarea actului aditional, in vederea intocmirii unei adrese catre banca. In contractul de credit nu sunt mentionate aceste informatii.
Apreciez raspunsul dvs. Multumesc pentru sprijinul acordat.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iunie 2017
cristina7777, utilizator
Buna ziua. Astazi am mers la banca Raiffeisen de la care am accesat creditul Prima Casa, pentru a face un calcul in cazul unei rambursari anticipate cu reducerea perioadei de creditare. Spre stupoarea mea am primit ca raspuns faptul ca rambursarea anticipata partiala cu reducerea perioadei de creditare, nu se accepta si singura varianta ar fi cea in care se reduce rata lunara. M-am intors acasa si studiind contractul de credit nu am gasit nicaieri stipulata aceasta restrictie cu privire la rambursare. Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat
Ai rezolvat ceva si eu as vrea sa rambursez cu reducerea perioadei


i_m_lucius a scris:

Buna ziua. Astazi am mers la banca Raiffeisen de la care am accesat creditul Prima Casa, pentru a face un calcul in cazul unei rambursari anticipate cu reducerea perioadei de creditare. Spre stupoarea mea am primit ca raspuns faptul ca rambursarea anticipata partiala cu reducerea perioadei de creditare, nu se accepta si singura varianta ar fi cea in care se reduce rata lunara. M-am intors acasa si studiind contractul de credit nu am gasit nicaieri stipulata aceasta restrictie cu privire la rambursare. Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Credit bancar janyna janyna La inceputul anului 2008 am incheiat un contract de credit - nevoi personale cu RAIFFEISEN BANK S.A. pentru suma de 10.198 EURO (mentionez ca este vorba despre ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata credit prima casa raiffeisein Adrian_R Adrian_R Buna ziua, as dori sa va intreb daca este posibila plata anticipata a creditului Prima casa cu scurtarea perioadei de creditare fara a se plati dobanda ... (vezi toată discuția)
Comision administrare cont credit banca romaneasca dutzu dutzu Buna ziua, In data de 07.11.2007 am contractat un credit ipotecar in valoare de 55200 Chf la Banca Romaneasca. La momentul respectiv mi s-au oprit 552 chf ... (vezi toată discuția)