Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursare anticipata credit PRIMA CASA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursare anticipata credit PRIMA CASA

Buna seara. As dori si eu sa stiu daca o banca are dreptul sa imi impuna, in vederea achitarii anticipate a unei parti din suma imprumutata, prezentarea de documente justificative, gen adeverinta de salariat din partea mea si a girantilor, pentru a putea plati anticipat din suma imprumutata. Sunt intr-o situatie destul de ciudata, in ideea ca pana de curand am tot facut plati anticipate (sume modice) fara sa fie nevoie de nici un act de genul mentionate mai sus. Nu inteleg schimbarea subita a bancii in aceasta privinta. As putea sa ma adresez la OPC in aceasta chestiune. Eu inteleg ca banca pierde bani daca eu platesc anticipat, dar si eu pierd bani daca platesc doar cum vor ei. Mentionez ca m-am uitat peste contract si nu am observat (sau mi-a scapat) sa fie mentionata o asemenea clauza sau modalitate de rambursare din partea bancii. Un pic de ajutor va rog . Multumesc
Aveti cumva creditul la BRD? Si eu am patit ceva asemanator saptamana trecuta, nu mi-au cerut adeverinta de venit, pur si simplu au refuzat sa imi mai ia in considerare solicitarea de reducere a termenului, invocand ca au nevoie de acordul FNG-ului. Cum nu se precizeaza asa ceva in contractul de credit, mi se pare abuz.
@Scr3wBall
Pentru ca ai mentionat de optiunea rambursarii anticipate cu "micsorarea termenului de rambursare"- a doua optiune din raspunsul bancii, eu as fi in aceasta situatie. Eu am un credit Prima Casa 4. Si as vrea sa solicit scaderea duratei de rambursare de la 30 de ani la 10 ani. Insa cei de la banca mea mi-au spus ca "orice modifcare ulterioarea a contractului nu este posibila". Am si gasit un articol mai vechi in legatura cu asta [ link extern ] .
Intrebarea ar fi, chiar daca banca mea accepta scaderea duratei de rambursare, atunci cum se calculeaza rata lunara? La cea a mai ramas din suma imprumutata sau la ce a mai ramas din suma imprumutata + suma rezultata din dobanda?
Buna ziua,
Am credit prima casa la CEC si am solicitat pentru a III-a oara rambursare anticipata cu micsorarea termenului de rambursare. Imediat dupa depunerea cererii de rambursare, banca retrage suma rambursata din cont si ne da graficul de rambursare revizuit, insa dureaza 2-3 luni pana cand elibereaza actul aditional de modificare a contractului. Ultima data cand am facut cerere de rambursare a fost pe data de 04 Apr, astazi 28 Jun sotul meu a intrebat la banca cand ne da actul aditional, iar raspunsul verbal al angajatei bancii a fost ca sunt foarte ocupati cu noile credite prima casa si sa nu ne asteptam sa-l primim in curand.
Doresc sa fac alta rambursare la sfarsitul lunii dar nu pot pentru ca nu s-a emis actul aditional anterior.
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarele informatii: care este legea care permite rambursarea anticipata si care este perioada legala de raspuns a bancii pentru eliberarea actului aditional, in vederea intocmirii unei adrese catre banca. In contractul de credit nu sunt mentionate aceste informatii.
Apreciez raspunsul dvs. Multumesc pentru sprijinul acordat.
cristina7777, utilizator
Buna ziua. Astazi am mers la banca Raiffeisen de la care am accesat creditul Prima Casa, pentru a face un calcul in cazul unei rambursari anticipate cu reducerea perioadei de creditare. Spre stupoarea mea am primit ca raspuns faptul ca rambursarea anticipata partiala cu reducerea perioadei de creditare, nu se accepta si singura varianta ar fi cea in care se reduce rata lunara. M-am intors acasa si studiind contractul de credit nu am gasit nicaieri stipulata aceasta restrictie cu privire la rambursare. Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat
Ai rezolvat ceva si eu as vrea sa rambursez cu reducerea perioadei

i_m_lucius a scris:

Buna ziua. Astazi am mers la banca Raiffeisen de la care am accesat creditul Prima Casa, pentru a face un calcul in cazul unei rambursari anticipate cu reducerea perioadei de creditare. Spre stupoarea mea am primit ca raspuns faptul ca rambursarea anticipata partiala cu reducerea perioadei de creditare, nu se accepta si singura varianta ar fi cea in care se reduce rata lunara. M-am intors acasa si studiind contractul de credit nu am gasit nicaieri stipulata aceasta restrictie cu privire la rambursare. Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat