Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum pot verifica un produs bio?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum pot verifica un produs bio?

as dori sa vand 500kg porumb bio,mar interesa cine poate sa ateste calitatea luisi cam cat ar costa?va multumesc
Sunteti producator sau intermediar?
sunt producator .
Pentru a comercializa produse bio sau ecologice trebuie sa va inregistrati la Ministerul Agriculturii ca si producator de produse ecologice si sa va certificati cu un organism recunoscut de certificare.

Aceasta certificare confirma faptul ca produsele pe care doriti sa le comercializati au fost obtinute printr-un proces controlat care respecta legislatia nationala si comunitara.

Nu este de ajuns sa spuneti ca porumbul este bio, trebuie sa aduceti dovezi in acest sens, sa fi utilizat ingrasaminte care sa nu contina unele substante chimice peste anumite limite, terenul sa nu fie poluat, apa, ce tratamente au fost utilizate, etc., etc..

Pentru a va certifica ca si producator bio puteti solicita informatii si de la Directia Agricola judeteana sau de pe site-ul ministerului agriculturii.

[ link extern ]

Verificarea unui produs daca se incadreaza in anumite se standarde se face intr-un laborator acreditat RENAR.

Nu cunosc sa existe vreun laborator care sa indice in urma verificarilor ca un produs alimentar este sau nu "bio" sau "ecologic".

Puteti incerca la Institutul de Bioresurse Alimentare - IBA Bucuresti care apartine de ministerul agriculturii.

[ link extern ]

Legislatia nationala care reglementeaza productia ecologica

- ORDIN nr. 147 din 16 iunie 2011 pentru modificarea anexei la Ordinul ministrului
agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 17/2011 privind aprobarea reducerilor şi excluderilor
aplicabile cererilor de plată a ajutorului specific pentru îmbunătăţirea calităţii produselor
agricole în sectorul de agricultură ecologică.
- ORDIN nr. 17 din din 20 ianuarie 2011 privind aprobarea reducerilor şi excluderilor
aplicabile cererilor de plată a ajutorului specific pentru îmbunătăţirea calităţii produselor
agricole în sectorul de agricultură ecologică.
- ORDIN nr.252 din 2010 pentru modificarea Ordinului ministrului agriculturii, pădurilor şi
dezvoltării rurale nr. 219/2007 pentru aprobarea regulilor privind înregistrarea operatorilor
în agricultura ecologică.
- ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 34 din 17 aprilie 2000 privind produsele
agroalimentare ecologice.
- ORDIN nr. 219 din 21.03.2007 cu modificarile si completarile ulterioare pentru
aprobarea Regulilor privind înregistrarea operatorilor în agricultura ecologica.
- ORDIN nr. 317/190 din 11 mai 2006 privind modificarea şi completarea anexei la
Ordinul ministrului agriculturii, alimentaţiei şi pădurilor şi al preşedintelui Autorităţii
Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor nr. 417/110/2002 pentru aprobarea Regulilor
specifice privind etichetarea produselor agroalimentare ecologice.

Legislatia comunitara:

- REGULAMENTUL (CE) NR. 834/2007 AL CONSILIULUI din 28 iunie 2007 privind
productia ecologica si etichetarea produselor ecologice, precum si de abrogare a
Regulamentului (CEE) nr. 2092/91.
- REGULAMENT (CE) NR. 889/2008 AL COMISIEI din 5 septembrie 2008 de stabilire
a normelor de aplicare a Regulamentului (CE) nr. 834/2007 al Consiliului privind productia
ecologica si etichetarea produselor ecologice in ceea ce priveste productia ecologica,
etichetarea si controlul.
cyan, moderator