Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nastere in SUA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nastere in SUA

Buna ziua,

Intentionam ca fetita noastra sa se nasca in SUA, in jurul datei de 15 martie. Ne-am informat in legatura cu multe aspecte dar si mai multe au ramas relativ...in ceata, de asta as aprecia enorm ajutorul dv!

1. Pentru ca indemnizatia pentru copil data de statul roman sa nu fie afectata, cand anume va trebui sa depunem actele in Romania (am citit ca in termen de 60 de zile lucratoare incepand cu prima zi dupa concediul de maternitate..dar asta nu va afecta cele12 de luni in care sotia mea a inregistrat venituri in Romania?). Concediul prenatal + concediul de maternitate nu trebuie sa depaseasca 126 de zile.

2. Intentionam sa revenim in tara undeva la sfarsitul lunii Mai. Nu este prea tarziu pentru depunerea acestor acte? Daca da, exista posibilitatea imputernicirii cuiva care sa se ocupa de aceasta problema? Am prefera sa ne rezolvam singuri problema.

3. Ne vom intoarce cu certificat de nastere eliberat de statul american. Pentru dubla cetatenie a copilului si eliberarea unui certificat de nastere romanesc, putem apela la primaria de care apartinem sau este obligatoriu sa ne rezolvam problema la consulatul roman din SUA?'

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dv!
1. Pentru ca indemnizatia pentru copil data de statul roman sa nu fie afectata, cand anume va trebui sa depunem actele in Romania (am citit ca in termen de 60 de zile lucratoare incepand cu prima zi dupa concediul de maternitate..dar asta nu va afecta cele12 de luni in care sotia mea a inregistrat venituri in Romania?). Concediul prenatal + concediul de maternitate nu trebuie sa depaseasca 126 de zile.

Art.16 din OUG nr.111/2010:
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
......
d) de la data depunerii cererii, pentru toate celelalte situaţii, inclusiv pentru cazul în care cererea a fost depusă peste termenele prevăzute la lit. a)–c).

Concediul de maternitate nu afecteaza dreptul de a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

2. Intentionam sa revenim in tara undeva la sfarsitul lunii Mai. Nu este prea tarziu pentru depunerea acestor acte? Daca da, exista posibilitatea imputernicirii cuiva care sa se ocupa de aceasta problema? Am prefera sa ne rezolvam singuri problema.

Pentru a beneficia de indemnizatie de la data incetarii concediului de maternitate actele trebuie sa fie depuuse in termen de maxim 60 de zile de la data incetarii concedilui de maternitate. Daca depasiti acest termen, indemnizatia se va acorda de la dara depunerii actelor.

3. Ne vom intoarce cu certificat de nastere eliberat de statul american. Pentru dubla cetatenie a copilului si eliberarea unui certificat de nastere romanesc, putem apela la primaria de care apartinem sau este obligatoriu sa ne rezolvam problema la consulatul roman din SUA?'

Pentru obţinerea unui certificat românesc pentru copiii născuţi pe teritoriul SUA, părintele cetăţean român (sau unul dintre ei, dacă sunt amândoi cetăţeni români) va trebui să solicite personal înscrierea certificatului de naştere american la sediul ambasadei.
[ link extern ]

Va recomand sa aveti grija si de prevederile art.1 alin 2, din HG.52/2012, Norme de aplicare a prevederilor Ordonantei 111/2010,care prevede ca persoanele indreptatite beneficiaza de dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului daca îndeplinesc cumulativ urmatoarele conditii :
1. se incadreaza in prevederile art.2 alin1, 5 sau 6 sau art.31,.32 din Ord.111/2010;
2. sunt cetateni romani,sau dupa caz straini sau apatrizi;
3.au domiciliul sau resedinta in Romania, conform legii;
3. locuiesc in Romania impreuna cu copilul pentru care solicita indemnizatie de crestere
Va multumesc pentru raspuns. Mi-e neclar insa in continuare urmatorul aspect.

Spuneati urmatoarele:

"Pentru obţinerea unui certificat românesc pentru copiii născuţi pe teritoriul SUA, părintele cetăţean român (sau unul dintre ei, dacă sunt amândoi cetăţeni români) va trebui să solicite personal înscrierea certificatului de naştere american la sediul ambasadei.
[ link extern ] ..."

1. Am tot gasit diverse surse care sustin ca e vorba de transcriere ci nu inscrierea cert. de nastere plus ca acest lucru se poate face si la primaria de care apartin parintii si nu e obligatoriu sa facem acest lucru la sediul ambasadei sau la consulat! Este adevarat?

2. Actele pentru indemnizatia pentru cresterea copilului pot fi depuse si fara a avea un certificat de nastere romanesc. Corect? Adica se poate face o traducere legalizata al celui emis in SUA si depus la primarie.

Astept raspunsul dv si va multumesc anticipat!
Spuneati asa:

"Art.16 din OUG nr.111/2010:
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă reprezentând indemnizaţii şi stimulent de inserţie se stabilesc după cum urmează:
a) începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată;
......

Concediul de maternitate nu afecteaza dreptul de a beneficia de indemnizatia pentru CCC."

Pornind de la faptul urmator: concediul prenatal + cocediul de maternitate nu trebuie sa depaseasca 126 de zile. In cazul in care concediul prenatal este de 45 de zile. sa inteleg ca pot sa-mi iau concediul de maternitate de 81 de zile si am termen inca 60 de zile lucratoare de la ziua urmatoare incetarii concediului si perioada de indemnizatie nu va fi afectata? SAU tot ce e peste cele 42 de zile de concediu maternal minim..le voi pierde din perioada de indemnizatie?

Va multumesc!
1. Dvs. puteti solicita indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) oricand pana la varsta copilului de 2 ani.

2. - Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) il puteti lua oricum doriti dvs., singura conditie este ca postnatalul sa fie de minimum 45 de zile.
- Este corect si asa cum ati luat dvs., 45 de zile prenatal si 81 de zile postnatal (nu pierdeti nimic din cele 126 de zile).

3. - Dupa ce se termina concediul de maternitate, daca depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare veti primi indemnizatie pentru CCC cu ziua urmatoare aceleia in care s-a terminat concediul de maternitate.
- Daca depuneti actele mai tarziu veti primi indemnziatie pentru CCC cu data depunerii actelor.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane