Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit forfetar pentru service auto din ianuarie 2014?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit forfetar pentru service auto din ianuarie 2014?

Cum se calculeaza impozitul forfetar pentru un service auto ?
Ileana567 a scris:

Cum se calculeaza impozitul forfetar pentru un service auto ?

Prevederile referitoare la impozitul forfetar vor fi aplicate începând cu 1 ianuarie 2014.
Impozitul forfetar va înlocui impozitul de 16% pe profit sau cel de 3% pe cifra de afaceri, pentru persoanelor juridice române din sectorul întreţinerii şi reparării autovehiculelor, turistic, restaurante şi alimentaţie publică.
Potrivit proiectul de act normativ, persoanele juridice române sunt obligate la plata impozitului forfetar dacă la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent, îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au înscrisă în actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principală, una din următoarele activităţi corespunzătoare codurilor CAEN:
4520 – „Întreţinerea şi repararea autovehiculelor”,
5510 – „Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare”,
5520 – „Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată”,
5530 –„ Parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere”,
5590 – „Alte servicii de cazare”,
5610 – „Restaurante”,
5621 – „Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente”,
5629 – „Alte servicii de alimentaţie n.c.a.”,
5630 – „Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor”;
b) au realizat o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau deţin active totale care nu depăşesc echivalentul în lei a 43 milioane euro, conform ultimei situaţii financiare aprobate ;
c) au ponderea veniturilor obţinute din desfăşurarea activităţilor corespunzătoare codurilor CAEN menţionate la lit.a), precum şi din desfăşurarea activităţilor menţionate la art.112^19 alin. (3)[complex hotelier], în total venituri, de peste 70%;
d) au un număr mediu anual de salariaţi mai mic de 250;
e) nu se află în dizolvare, potrivit legii.

Mod de calcul:

impozit forfetar anual/unitate = 12*(s*A+z*A+t*A+m*A+v*A).

unde:

12 – numarul de luni

s – coeficientul activitatii de spalatorie auto

z – coeficientul activitatii de vopsitorie

t – coeficientul activitatii de tinichigerie

m – coeficientul activitatii de mecanica si ITP

v – coeficientul activitatii de vulcanizare

A – suprafata in care se desfasoara activitatea, in mp.

Impozitul se va aplica doar companiilor care au peste 70% din activitate exclusiv pe activitatea de service auto.

Am uploadat proiectul de lege AICI:
www.avocatnet.ro/content/con... >
ContSters307306, utilizator
Dar fac precizarea ca nu este o lege in vigoare, ci un proiect de lege aprobat de Guvern. Asadar nu este inca aplicabil.