Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru de 7 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru de 7 zile

buna ziua
se pot lucra 7 zile continuu si apoi 7 zile pauza?mentionez ca se platesc orele de sambata si duminica dublu,orele de noapte cu 25%
Exista aceasta posibilitate, numai daca programul de lucru inegal este specificat expres în contractul individual de muncă.

Codul Muncii
art.116 (2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.