Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta stagiu de cotizare

Buna ziua!
Am avut un angajat care si-a dat demisia si s-a angajat la alta firma. La noul angajator ii cere adeverinta cu stagiu de cotizare pe ultimile 6 luni. Cine ii elibereaza aceasta adeverinta, vechiul angajator sau AJOFM? Exista un model tip?
Multumesc!
Stagiu de cotizare la ce?:-/
Dvs eliberati o adeverinta de vechime care cuprinde perioada lucrata in firma si modoficarile salariale, si se va elibera o adeverinta (model AJOFM) cu contributiile (indiv+angajator) virate la bugetul de somaj, pentru perioada lucrata la dvs.
Adeverinta model AJOFM este anexa 26, care se completeaza atunci cand un angajat este dat in somaj? Aceasta persoana a lucrat la firma noastra 2 ani si 2 luni. Ii completez adeverinta pe ultimile 6 luni asa cum ii cere noul angajator sau pe 12 luni asa cum este specificat in anexa 26?
Multumesc!
Ii completati pe 12 luni. Este o obligatie pe care Lg 76/2002 v-o impune, indiferent de solicitarile celeilate firme.
Va multumesc frumos pentru raspuns!