Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare mijloc fix

Buna ziua,
am cumparat o autoutilitara pe 27.08.2013 in valoare de 11529,52 lei si o semiremorca pe 09.09.2013 in valoare de 11.160 lei .sumele sunt cu TVA,si sunt achitate in aceeasi zi cu OP, va rog sa ma sfatuiti cum e bine sa le inregistrez ca perioada de amortizare , pe 8 ani,respectiv 6 ani sau pot sa le inregistrez pe 5 ani la amandoua ?Cum e mai convenabil pentru firma?
Multumesc.
SI pentru ca e inceput de an , va doresc un an bun tuturor!
Le veti inregistra conform Catalogului de mijloace fixe. Puteti face amortizare si pe 5 ani cum doriti dar diferenta intre cele 2 amortizari este nedeductibila.