Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluari cladiri si instalatii amortizate integral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluari cladiri si instalatii amortizate integral

Am facut o reevaluare la cladiri si instalatii, majoritatea dintre ele erau deja amortizate integral.
Spuneti-mi va rog pe ce durata le voi amortiza noua valoare? Unele au primit valori de cateva zeci de mii de lei.
Stiu ca ar trebui ca o comisie de specialitate sa stabileasca duratele, totusi in lipsa acesteia, ma pot ghida dupa catalog?
Sau cum ma sfatuiti?

Multumesc,
Mari.a
~ Conținut șters la cerere ~
Cu cele care nu sunt amortizate integral este in regula, stiu cum sa fac, problema era cu cele amortizate integral, deci nu mai am durata ramasa.
nu se recupereaza pe calea amortizarii fiscale reevaluarile efectuate la mijloacele fixe care la data reevaluarii nu mai aveau valoare fiscala neamortizata , respectiv aveau durata normala de functionare expirata si erau mentinute in functiune . cu alte cuvinte , nu se reevalueaza . astept si alte pareri .
oricum , reevaluarea trebuia facuta de o comisie tehnica de specialitate sau o pfa .
Reevaluarea a fost facuta de o firma specializata ... :((:((
Reevaluarea are scopul de a aduce la zi (in plus sau in minus) valoarea activelor; aceasta este folosita, in ultima vreme, pentru diminuarea taxelor locale care devin impovaratoare in lipsa ei.

Se face inregistrarea;
2... = 105 daca reevaluarea este in plus
sau
105 = 2... daca reevaluarea este in minus.

Nu trebuie legata reevaluarea de amortizare.

Daca mijlocul fix reevaluat este amortizat integral diferenta in plus din reevaluare nu se mai amortizeaza.

Daca mijlocul fix reevaluat nu este amortizat integral diferenta in plus din reevaluare nu se mai repartizeaza asupra amortizarii.

La fel se procedeaza cu diferenta in minus.