Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Sprijin juridic in Italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Sprijin juridic in Italia

Buna ziua, as avea rugamintea sa fiu indrumat, unde pot solicita sprijin juridic in Italia. Mentionez ca sunt in Italia din martie 2013, am lucrat pana in prezent la negru pana acum ( oficial.... s-a spus perioada de proba, care insa....s-a prelungit ). Actualmente urmez cursurile pentru Limba Italiana, pana in iulie anul acesta, un examen in februarie si unul in iulie. Doresc sa clarific situatia cu refuzul achitarii drepturilor pentru perioada lucrata si sa pot intra in legalitate. In relatia cu Politia, ( respectiv aici Carabinieri ) instante judecatoresti din Italia, pot beneficia intr-un anumit fel de sprijin legal, deoarece in atare situatie si inca nestapanind bine limba italiana, nu m-as putea descurca prea bine. Locuiesc in apropiere de Milano. Cu deosebit respect, va multumesc, Ioan Lungu.
nelush2103, utilizator
Ambasada Romaniei la Roma, precum si consulatele de la Milano si Torino, ofera asistenta juridica cetatenilor romani care fac obiectul unei unor astfel de abuzuri.
Insa problema cu instanta o poate rezolva doar un avocat, dat fiind dificultatile pe care le aveti necunoscand limba italiana.

Adresati o intrebare la baroul de avocati din Milano. Exista posibilitatea, in cazul unei actiuni judecatoresti, sa obtineti asistenta juridica gratuita din partea unui avocat (Patrocinio a spese dello Stato).
Detalii:[ link extern ]
:luck:
L.C.
Va multumesc foarte mult.