Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului, 85% din care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului, 85% din care salar

Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa-mi oferiti o informatie.
In data de 14.03.2006 am nascut primul copil, situatie in care am intrat in concediu de crestere si ingrijire a copilului, primind indemnizatia lunara de 600 lei. In data de 21.03.2008 am nascut cel de-al doilea copil, situatie in care am beneficiat de cele 126 zile de concediu prenatal si postnatal, respectiv in perioada 15.03.2008-18.07.2008, fara a ma intoarce la serviciu, ramanand astfel in continuare in concediu de ingrijire a copilului.
In ce masura influenteaza la calculul indemnizatiei de crestere a copilului faptul ca am fost in concediu prenatal si postnatal?
In situatia data, care sunt lunile si veniturile ce vor fi luate in considerare pentru stabilirea indemnizatiei:
a) decembrie 2004-decembrie 2005 cand am realizat venituri profesionale
b) 15 august 2007- 15 februarie 2007 – 8 luni indemnizatie 600 RON + 15 februarie 2008 – 18 iulie 2008 – 4 luni indemnizatie concediu prenatal si post natal
c) 15 mai 2005 – 15 decembrie 2005 – venituri profesionale + 15 februarie 2008 – 18 iulie 2008 – 4 luni indemnizatie concediu prenatal si post natal
Care dintre variantele de mai sus sunt corecte?

Intrebarea mea este daca voi beneficia de 85% din media veniturilor realizate inainte de prima nastere, cand eram la serviciu, sau din veniturile din ultimele 12 luni inainte de cea de a doua nastere nastere, adica martie 2007 – martie 2008, cand luam 600 ron?

Ordonanţă de urgenţă nr. 148 din 03/11/2005
Versiune actualizata pana la data de: 01/01/2009

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:

g) au beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;

Deci in cazul dumneavoastra se iau efectiv veniturile din ultimele 12 luni, fie ca au fost ele realizate din salariul primit de la angajator, sau din cotizatia anterioara de crestere copil...