Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

daca nu am lucrat ,doar am cotizat la casa de pensii,pt. vechime si sunt coasigurata la sanatate,pot beneficia de concediu prenatal si postnatal?
Pentru a beneficia de concediu pentru sarcina si lehuzie trebuie sa fi cotizat cel putin 12 luni la bugetul de asigurari de sanatate, inainte de nasterea copilului. Cotizatia pentru pensie nu mai are legatura pe acest concediu, fiind bugete separate.
ultimele 12 luni sau in timp?daca am fost coasigurata 12 luni nu se poate?
Legea nr. 257/2008
“Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.”