Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim 55b in cazul absentelor nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim 55b in cazul absentelor nemotivate

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Este legala urmatoarea situatie: daca un angajat absenteaza nemotivat de la serviciu, i se face decizie de suspendare conf. art. 51 alin .2 si este convocat sa se prezinte la comisia disciplinara -iar in aceasta convocare este specificat ca in cazul neprezentarii la comisie i se desface cim cu art. 55 lit. b conform art.... din Regulamentul intern, in loc sa i se inceteze cim disciplinar?
Buna ziua,

Codul Muncii prevede la art. 251 ca in cazul neprezentarii salariatului la convocarea facuta pentru cercetare disciplinara, angajatorul are dreptul sa dispuna sanctiunea fara efectuarea cercetarii disciplinare. Asadar, avand in vedere aspectele relatate, contractul de munca ar putea sa inceteze prin concediere pentru motive disciplinare.
Va multumesc pentru raspuns, dar intrebarea mea era:
daca ii pot inceta cim conf. art. 55 b, daca acest lucru este specificat in Regulamentul intern?
@ kitty_26g

Este o eroare . Nu se poate inceta raportul de munca in baza art.55 lit.b C.mun. daca nu exista nicio solicitare in acest sens din partea uneia dintre partile c.i.m.
Multumesc
Da, este posibil - cu conditia ca sa fie specificat in Regulamentul Intern. :D
Incetarea cu art.55 b este oricum in avantajul salariatului (in loc de incetarea disciplinara).....
Deci acordul salariatului se subintelege (in acest caz). :)
dfs, utilizator