Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul data pensionare

Am o vechime de 26 de ani in campul muncii, din care gr.II de munca 13ani. Data nastere 15.08.1955, sex feminin, conform noilor modificari la legea pensiilor cand pot iesi la pensie.
Va multumesc anticipat!
ciobanu_dan155 a scris:

Modificarile sunt pentru grupa l de munca. Din datele furnizate, aveti un stagiu de cotizare de 29 de ani si trei luni, ar trebui sa mai lucrati un an de zile, pentru a avea stagiul cerut de lege, de 30 de ani si doua luni de zile, pentru a beneficia de pensie limita de varsta, la implinirea varstei de 60 de ani si doua luni de zile, adica la data de 15 octombrie 2015.Daca reusiti sa va incadrati si sa lucrati inca un an de zile, dupa completatea acestui an,imediat puteti depune dosarul de pensie.daca aveati stagiul de cotizare de 30 de ani si doua luni de zile aveati reducere pentru conditii deosebite de 2 ani si sase luni de zile.

1. Pentru o femeie nascuta in august 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 13 ani lucrati in gr. a II-a de munca:n- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni daca indepliniti stagiul complet de cotizare;n- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 7 luni (26/0 + 3/7 = 29 de ani si 7 luni).

3. Daca mai lucrati inca 7 luni, ca sa faceti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 2 luni, puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 8 luni, in aprilie 2013, adica oricand de acum inainte;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 2 luni, in octombrie 2010, adica oricand de acum inainte.

4. Daca nu veti completa stagiul de cotizare cu inca 7 luni atunci veti beneficia de pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 2 luni, in octombrie 2015.