Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in 2014
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in 2014

Sunt nascută la 1 febr.1955. La 1 aprilie 2014 împlinesc 39 de ani de munca neîntrerupţi în condiţii normale. Dacă mă pensionez în 2014 pot beneficia de pensie fără penalizare, adică pot ieşi de drept la pensie ?
Este nascut la 1 nov.1951 si are 40 de ani de munca la 1 nov.2014. Poate beneficia de pensie anticipata fara penalizari, daca de la ce data?
Pentru pensie anticipata conditiile sunt:
Varsta de 60 de ani
Stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata,cursuri universitere de zi,pensie de invaliditate).