Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la suta.In grupa 2 am 10 ani ,10 luni,5zile,in procent de 100 la suta,si 8 ani,13 zile,in procent de 70 la suta.La ce varsta, pot iesi la pensie,fara penalizari?
Stagiul de cotizare realizat in grupele I si a II-a de munca inainte de 1 aprilie 2001 se calculeaza proportional cu timpul efectiv lucrat in aceste conditii de munca, cu conditia ca pentru grupa I de munca procentul de lucru sa fi fost de cel putin 50%, iar pentru grupa a II-a de munca de cel putin 70% din timpul normal de lucru.

Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Conditii pentru pensie anticipata:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 13,5%.
La acest moment aveti aproximativ 39 de ani de stagiu(35+4 stagiul aferent).
Sa inteleg ca,pot iesi fara penalizari ,la 61 ani si 6 luni,va multumesc!
Da.
Va multumim,vreau sa va mai intreb,pentru cineva ,nascut pe 18 mai 1956,cu 32 ani de munca si un an somaj,cu facultate cursuri de zi si care in luna mai implineste 60 ani ,in ce conditii se poate pensiona anticipat? ce penalizari ar fi?daca poate depune dosar?
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata cu penalizare de 45%, la 60 de ani daca indeplineste conditia de stagiu de 35 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).