Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie

Cand va iesi la pensie anticipat şi pentru limita varsta, un bărbat nascut la data de 21.ianuarie 1956, vechime în muncă 39 ani şi 7 luni.
Vă multumesc.
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipta partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.