avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data iesire pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data iesire pensie

Cand va iesi la pensie anticipat şi pentru limita varsta, un bărbat nascut la data de 21.ianuarie 1956, vechime în muncă 39 ani şi 7 luni.
Vă multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:37, 29 Ianuarie 2016
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipta partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie la drept giorgio24 giorgio24 Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv ... (vezi toată discuția)
Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)
Pensionare Mihacea Vasilica Mihacea Vasilica In ce data se poate pensiona un barbat nascut in mai 1956, in conditiile in care are 41 de ani cotizare, dara grupa, dar cu spor de noapte pe tot parcursul? (vezi toată discuția)