Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia crestere copil in 2014
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia crestere copil in 2014

S-a adoptat legea potrivit careia din 1 ianuarie 2014, parintii care au realizat venituri impozabile timp de 12 luni in ultimii doi ani anteriori nasterii ar putea beneficia de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului?
Am auzit si eu de aceasta propunere dar deocamdata nu s-a materializat intr-un act normativ.
Propunerea legislativă urmează să fie dezbătută de Senat în calitate de prima Cameră sesizată.
Buna ziua! Dupa dezbaterea legii din Senat, aceasta va fi adoptata sa nu nu, sa inteleg? Cand va fi dezbatuta propunerea? In proiect se face mentinu la data de 1 ianuarie 2014, asta inseamna ca in cazul in care se voteaza favorabil, se acorda retroactiv sau care este procedura? Multumesc.
1. Legea nu are efect retroactiv , se va aplica de la adta intrarii ei in vigoare.

2. In 19.11.2013, Senatul a respins deja o Propunere legislativă pentru completarea și modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor.
Propunerea respectiva nu se referea la perioada eligibila pentru CCC.