Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... modificare plafon indemnizatie ptr. concediu crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

modificare plafon indemnizatie ptr. concediu crestere copil

Intrebare:
imi puteti spune daca intr-adevar s-a modificat de la 1 ianuarie 2016 legislatia referitoare la plafonul de indemnizatie acordat pe perioada concediului crestere copil?
Am inteles ca s-ar modifica SI pentru cel de-al doilea an de crestere copil, indemnizatia de la max. de 1200 lei - la 3400 lei cat era prevazuta ptr primul an?
Adica, mamele vor putea opta sa stea acasa cu copii 2 ani si nu 1 an, DAR vor fi platite pe parcursul celor 2 ani cu max. 3400 lei.
Imi puteti indica si actul normativ? Multumesc mult!
Deocamdata nu s-a modificat nimic, este numai o varianta de modificare a legislatiei, neaprobata inca in Parlament.
Senatul a votat modificarea legii privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor de până la 2 ani, astfel cine optează pentru primul sau al doilea an ar putea primi minim 600 de lei sau maxim 3400 în primul, iar în al doilea an cel mult 1200, indiferent de opţiune.

1. A votat numai Senatul dar nu este suficient, mai trebuie sa voteze si Camera Deputatilor care are votul decizional.

2. Asa ca mai asteptam putin.
adica nici potrivit noului act legislativ, nu se va putea sta in crestere copil 2 ani cu max. de 3400 lei ptr. AMBII ANI????
adica esti obligat sa stai doar un an, ptr. ca cine isi permite sa stea cu max de 1200 lei????
eu asa auzisem, ca se va putea sta 2 ani cu 3400 lei.
In varianta adoptata de Senat, pentru primul an indemnizatia va fi de maxim 3400 lei si in al doilea va fi de maxim 1200 lei.