Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit forfetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit forfetar

Care este ultima varianta de proiect privind impozitul forfetar si la ce obiecte de activitate (CAEN) se va aplica?

Daca exista o singura masina pe microintreprindere nu se mai deduce nimic, nici la impozit pe profit nici la TVA?

Cu multumiri,
In ce sens sa le convina? Se reduc alte taxe?
Impozitul forfetar va fi calculat diferentiat, in functie de cifra de afaceri, acesta fiind cuprins intre 500 de euro si 10.000 de euro, conform Ordonantei de Urgenta cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009.

Pentru o cifra de afaceri de pana la 12.000 de euro va fi platit anual un impozit de 500 de euro. Pentru o cifra de afaceri cuprinsa intre 12.000 si 50.000 de euro, impozitul se va ridica la 1.000 de euro. Firmele cu afaceri intre 50.000 si 100.000 de euro vor plati un impozit anual de 1.500 euro.