Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... lnregistrare vanzare valuta +cumparare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

lnregistrare vanzare valuta +cumparare

Buna ziua,dc ma poate ajuta cineva cu inregistrarile pentru cumparare/vanzare valuta
(5000 euro )
debit 5000
credit 3500

curs bnr 4.529 si curs vanzare 4.595
curs cumparare 4,495

simomagda a scris:

Buna ziua,dc ma poate ajuta cineva cu inregistrarile pentru cumparare/vanzare valuta
(5000 euro )
debit 5000
credit 3500

curs bnr 4.529 si curs vanzare 4.595
curs cumparare 4,495

Buna seara,

1.) Cumparare valuta:

5314 = 5311 22.475

2.) Vanzare valuta:

5311 = % 22.975
708 500

Cursul BNR va foloseste la sfarsitul fiecarei luni pentru a reevalua soldul din casa si din banca.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
nu se foloseste contul 581
Buna ziua,

Deduc ca ar fi fost o intreabare, si va raspund.
Contul 581 il folosim la transferul intre conturi de trezorerie (casa->banca sau banca->casa).
El se mai foloseste si ca o "valiza" intre conturi bancare (eur->lei sau invers ).
Intre case, eu unul nu ii inteleg utilizarea, pentru ca dvs aveti acolo 2 sau mai multe case (de exemplu eur si ron);"case" care le detineti in seif. Unde este "valiza" (asa cum mai este numit contul 581)?

Daca asta era ultima necunoscuta din monografia dumneavoastra, atunci puteti sa il folositi, pentru ca nu o sa rezolvati nimic in plus sau in minus, poate chiar o sa va incurcati in atatea 581 la 7 valute, iar la sfarsitul lunii o sa pierdeti 3 ore sa cautati de ce nu va da 581 cu sold 0.

Respect,
Dan Preda.
aveti dreptate ...multumesc !
simomagda a scris:

aveti dreptate ...multumesc !

Buna ziua,

Ma bucur ca v-am putut fii de folos.

Respect,
Dan Preda.