Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

buna ziua , am o poprire pe salariu ( 33% ) care se duc catre o societate de leasing , daca nu mai pot plati un alt credit catre o alta banca , imi vor face executare silita si suma poprita se va impartii in 2 ? o parte la leasing si o parte la banca ? va multumesc
Buna ziua,

Da, doar ca se va retine 1/2 si nu 1/3 ca pana acum. pentru mai mult de o urmarire silita, procentul maxim ce se va retine este de 1/2.
va multumesc , dar daca am si un copil in intretinere ? nu conteaza ..?
Din pacate nu conteaza ce alte obligatii aveti. Ar conta doar daca ar trebui sa ii platiti pensie de intretinere, retinerea ar fi tot de 1/2, dar mai intai s-ar plati pensia de intretinere si doar ce ramane ar imparti ceilalti doi creditori.
va multumesc !