avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

in cazul unui concediu medical (neoplazii-cod 14),platit 100%, cum se suporta indemnizatia? tot 5 zile de angajator si restul din indemnizatii de sanatate sau se suporta in intregime din indemnizatii??
Cel mai recent răspuns: Silvia Dumitru , utilizator 11:54, 22 Ianuarie 2014
Da primele 5 zile CALENDARISTICE se plateste de catre unitate, restul de zile plateste unitatea si se recupereaza de la Casa de Sanatate prin depunerea cererii.Cererea de recuperare se face pentru diferenta de indemnizatie suportata de FNUAS si cota de 0.85.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pt incapacitate temporara de munca MariaRamona MariaRamona Daca am concediu medical pt incapacitate temporara de munca incepand cu data de 06.09.2014 (sambata), indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Mihaela2003 Mihaela2003 Buna ziua. Am un concediu medical din 07.08.2017 pana 11.08.2017 cod 06 urgenta,deci 5 zile, in continuare 12.08.2017-01.09.2017 cod 01,deci 21 zile. Codul ... (vezi toată discuția)
Risc maternal sau concediu medical? bogdanstan80 bogdanstan80 buna ziua, sotia mea este insarcinata cu gemeni si a avut deja 2 internari. i s-a spus sa stea la pat si sa ia concediu de risc maternal. salariul brut este ... (vezi toată discuția)