Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

in cazul unui concediu medical (neoplazii-cod 14),platit 100%, cum se suporta indemnizatia? tot 5 zile de angajator si restul din indemnizatii de sanatate sau se suporta in intregime din indemnizatii??
Da primele 5 zile CALENDARISTICE se plateste de catre unitate, restul de zile plateste unitatea si se recupereaza de la Casa de Sanatate prin depunerea cererii.Cererea de recuperare se face pentru diferenta de indemnizatie suportata de FNUAS si cota de 0.85.