Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pt incapacitate temporara de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pt incapacitate temporara de munca

Daca am concediu medical pt incapacitate temporara de munca incepand cu data de 06.09.2014 (sambata), indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de catre angajator doar pana pe data de 10.09.2014? Sau pana pe data de 12.09.2014, concediul medical cu care se inregistreaza angajatorul incepand din data de 08.09.2014? Angajatorul sustine ca incepand cu data de 06.09,5 zile calendaristice vor fi suportate de el, restul din FNUASS.
Va multumesc!
1. - Primele 5 zile calendaristice dintr-un certificat medical initial sunt suportate la plata de catre angajator, restul fiind suportate la plata din fondurile FNUASS, adica de Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- Din cele 5 zile se platesc numai zilelel lucratoare.

2. Angajatorul va plateste toate zilele de concediu medical si apoi va solicita banii (peste cele 5 zile) de la CJAS.

Angajatorul are obligatia de a achita doar zilele lucratoare din cele 5 zile calendaristice care ii revin spre plata conform legii. Deci in cazul dvs va plati pt zilele de 8,9,10 sept.
Restul CM va fi platit totr de angajator si recuperat ulterior de acesta din bugetul FNUAS (tot pt zilele lucrat), conf art 12 OUG 158/2005 corob cu art 35 Ordin MSP 60/2006.
Florin Cioca, Consilier juridic