Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Colectare si plata amenzi luate intr-un dosar civil
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Colectare si plata amenzi luate intr-un dosar civil

Buna dimineta :
Intr-un dosar civil se aplica o amenda civila pt nerespectarea unei hotariri judecatoresti definitive si irevocabile :
Intrebarea mea este :
- care este institutia care se ocupa de colectarea acestei amenzi (bugetul local , de stat ) ,care este destul de consistenta ?
- daca nu plateste voluntar , care sunt pasi de recuperare a creantei ? persoana amendata fiind pensionar cu o pensie de aproximativ 1500 ron si avind in proprietate un imobil .?
Amenda se face venit la bugetul de stat.
In caz de neplata se va emite o somatie de plata, cel mai probabil se va infiinta poprire asupra disponibilitatilor banesti actuale precum si viitoare pana la stingerea integrala a datoriei.
Multumesc pt raspuns ,
Dar care este institutia care colecteaza ANF (acesta intuiesc) sau Taxe si impozite (banuiesc ca sunt cele de sector in mai mica masura acestia )
Astept lamurirea . Multumesc
Competenta pentru executarea silita a sumelor provenind din amenzi civile o are Administratia Finantelor Publice.
Cu denumirea de "Taxe si impozite" sunt in general directiile sau compartimentele din cadrul autoritatilor locale care colecteaza creantele datorate bugetului local, cum ar fi Directiile Impozite si Taxe Locale care incaseaza amenzi contraventionale.
Multumesc