Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare mijloc fix
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare mijloc fix

S-a achizitionat un minibuldoexcavator de la o societate italiana care este inregistrata ca si platitoare de TVA dar nu este inscrisa in Registrul achizitiilor intracomunitari. Factura a fost intocmita cu TVA 22%.
Intrebarea este la ce valoare se inregistreaza in contabilitate acest mijloc fix (pret de achizitie+TVA) sau ctv.TVA se inregistreaza in cont de cheltuiala (ex.ct.635) ?
Nefiind operatiune taxabila pe teritoriul tarii noastre se declara in D300?
Pentru ca societatea din italia nu este inscrisa in roi dvs nu beneficiati de taxare inversa, furnizorul este obligat sa puna tva -ul din italia pe factura, iar dvs inregistrati buldoexcavatorul la valoarea totala din factura. (tva-ul intra in valoarea mijlocului fix)