Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere talon auto pt lipsa cvc auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere talon auto pt lipsa cvc auto

buna seara
mi-a fost retinut talonul pt o masina pe care am cumparat-o cu o ora in urma pt ca nu aveam cvc , acesta urmand sa se intocmeasca a doua zi la un birou autorizat.
am primit dovada pt 15 zile. cum pot sa obtin talonul?
va multumesc ! pe talon nu este scris nimic pt ca inca nu este intocmit cvc
am primit 4 puncte penalizare.
va multumesc
Pai atunci de unde a stiut politistul ca nu a fost facuta transcrierea??:O

Ce articol din oug 195 este inscris in procesul verbal?

4 pct penalizare se acorda conf. art. 108 din Oug195 si nu se regaseste sanctiunea pentru care se retine talonul.

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
c) 4 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. nerespectarea obligaţiilor care îi revin în cazul vehiculelor rămase în pană sau avariate;
2. refuzul înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, al celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, precum şi refuzul de a permite verificarea vehiculului;
3. depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
4. circulaţia în timpul nopţii sau ziua, pe timp de ceaţă, ninsoare abundentă sau ploaie torenţială, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare;
5. conducerea unui autovehicul sau tractarea unei remorci atunci când dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare este eliberată fără drept de circulaţie sau durata acesteia a expirat;

Iar amenda cat v-a dat si in baza carui articol?

In orice caz, trebuie sa faceti transcrierea ptr a primi un nou certificat de inmatriculare.

Este ceva neclar in succesiunea de evenimente,daca talonul este pe numele proprietarului de drept al auto,daca pe talon nu este mentionat instrainat la data x catre persoana y ,
cum a ajuns agentul sa constate si sa consemneze a circulat cu auto ... fara a fi transcris in termenul prevazut de lege
Putea fi cazul cand ati circulat cu auto imprumutat de la prieten ,tata,etc ?
Formulati plangere contraventionala impotriva PV contraventie in termen de 15 zile de la comunicare la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia