Forum Discuţii juridice Executare silită Cont blocat
Discuție deschisă în Executare silită

Cont blocat

De astazi, Parchetul nu mai poate cerceta conturile si depozitele bancare ale celor executati silit. Sunt afectati executorii judecatoresti?
Data 15 Ianuarie 2014
Executorul judecatoresc nu mai poate cere "ajutorul" Ministerului Public in cursul procedurii de executare silita, dupa ce Curtea Constitutionala a Romaniei a admis o exceptie de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului, decizia instantei fiind publicata astazi in Monitorul Oficial. Acest lucru inseamna ca, de-acum, Parchetul nu mai are dreptul de a efectua cercetari asupra conturilor sau depozitelor bancare ale debitorului si nici de a afla daca acesta detine titluri de stat, bonuri de tezaur si alte titluri de valoare. AM VAZUT ACEASTA STIRE ACUM,VREAU SA MA ASIGUR CA AM INTELES BINE,EU AM CONTURILE BLOCATE DIN CAUZA NEPLATII UNUI IMPRUMUT SI IN DECEMRIE MI S-AU BLOCAT BANII INTR-UN CONT IN CARE EU PLATESC ALTA RATA PT APARTAMENT...E POSIBIL ACUM SA MI SE FI DEBLOCAT CONTUL ???? MULTUMESC
In nici un caz nu vi se deblocheaza contul. Nu ati inteles articolul. Executorul nu mai poate solicita parchetului sa afle daca si ce conturi are debitorul, deci va afla din alta parte (de la AFP) cum a fost si pana acum. Este vorba doar la cine poate apela executorul pt a afla aceste informatii. Inclusiv creditorul le poate da. Deci, popririle se infiinteaza in continuare, cele infiintate raman...