Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere financiara

Spuneti-mi va rog cum se inregistreaza reducerea comerciala acordata de furnizor intr-o factura emisa ulterior ( factura contine doar reducerea comerciala)
Sper sa ma fi exprimat corect :">
Multumesc anticipat!
401=7xx
4426=401 ( - )
Daca la momentul primirii reducerii, marfa pentru care se face reducerea nu mai este pe stoc, (a fost vanduta), nu mai poate fi influentata valoarea stocului reducerea comerciala va fi inregistrata separat pe cheltuieli de exploatare, cheltuieli cu care se va ajusta cifra de afaceri.

658 =401 (-) sau 609=401 (-) (incepand din 01.01.2010)
4426 = 401 (-)

Daca marfa este pe stoc

371 = 401(-)
4426=401 (-)

OMFP 3055/2009
Contul 609 "Reduceri comerciale primite"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se inregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii (401).
katica, utilizator