avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere financiara

Spuneti-mi va rog cum se inregistreaza reducerea comerciala acordata de furnizor intr-o factura emisa ulterior ( factura contine doar reducerea comerciala)
Sper sa ma fi exprimat corect :">
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 20:03, 19 Noiembrie 2009
401=7xx
4426=401 ( - )
Daca la momentul primirii reducerii, marfa pentru care se face reducerea nu mai este pe stoc, (a fost vanduta), nu mai poate fi influentata valoarea stocului reducerea comerciala va fi inregistrata separat pe cheltuieli de exploatare, cheltuieli cu care se va ajusta cifra de afaceri.

658 =401 (-) sau 609=401 (-) (incepand din 01.01.2010)
4426 = 401 (-)

Daca marfa este pe stoc

371 = 401(-)
4426=401 (-)

OMFP 3055/2009
Contul 609 "Reduceri comerciale primite"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, indiferent de perioada la care se refera.
In creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se inregistreaza:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii (401).
Ultima modificare: Joi, 19 Noiembrie 2009
katica, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrarea reducerilor comerciale claudana claudana Buna ziua! Tin contabilitatea finala la o societate comerciala la care administratorul isi tine evidenta cantitativ-valorica a stocului de marfa. Am primit ... (vezi toată discuția)
Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea reducerilor comerciale claudana claudana Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spune-ti cum sa inregistrez in contabilitate doua facturi de discount-uri primite de la furnizori: -una care contine doar ... (vezi toată discuția)